Barclays Premier League (BT Sport 1, 12.45pm kick-off, unless stated)

Sunday 5 October: Manchester United v Everton - 12pm

Saturday 18 October: Manchester City v Tottenham Hotspur

Saturday 25 October: West Ham United v Manchester City

Saturday 1 November: Newcastle United v Liverpool

Saturday 8 November: Liverpool v Chelsea

Saturday 29 November: West Bromwich Albion v Arsenal

 

SPFL

Friday 3 October: Kilmarnock v Dundee Utd - 7.30pm (BT Sport 1)

Friday 17 October: Hamilton Academical v Aberdeen - 7.30pm (BT Sport 1)

Friday 24 October: Aberdeen v Motherwell - 7.30pm (BT Sport 1)

Sunday 26 October: Hibernian v Hearts - 11.30am (BT Sport 1)

Friday 31 October: St. Johnstone v Motherwell - 7.30pm (BT Sport 1)

Monday 3 November: Ross County v Aberdeen - 7.45pm

Friday 7 November: Motherwell v Dundee Utd - 7.45pm

Saturday 22 November: Hearts v Rangers - 12.45pm

 

Vanarama Conference

Wednesday 8 October: Kidderminster Harriers v Welling United - 7.30pm (BT Sport 1)

Saturday 11 October: Alfreton v Torquay United - 5.30pm (BT Sport 1)

 

WSL

Saturday 4 October: TBC - 12pm (BT Sport 1)

Sunday 12 October: TBC - 1.30pm (BT Sport 2)

Thursday 16 October: Continental Cup Final - Arsenal Ladies v Manchester City Women - 7.30pm (BT Sport 1)

 

UEFA U21 Championship 2015 Qualifying Play-off

Friday 10 October: England v Croatia - 5.45pm (BT Sport 1)

 

Major League Soccer

Friday 3 October: Philadelphia Union v Chicago Fire - 1am (BT Sport 2)

Sunday 12 October: FC Dallas v LA Galaxy - midnight (BT Sport 1)

Saturday 18 October - Toronto FC v Montreal Impact - 7pm (BT Sport Extra)

Sunday 19 October: LA Galaxy v Seattle Sounders - 1.30am (BT Sport 1)

Sunday 26 October: Sporting Kansas City v NY Red Bulls - 12.30am (ESPN)

 

Serie A

Saturday 4 October: AC Milan v Chievo - 7.30pm (BT Sport 1)

Sunday 5 October: Empoli v Palermo - 11.30am (ESPN)

Sunday 5 October: Lazio v Sssuolo - 2pm (ESPN)

Sunday 5 October: Juventus v Roma - 5pm (BT Sport 1)

Sunday 5 October: Fiorentina v Inter - 7.45pm (BT Sport 1)

Sunday 5 October - Napoli v Torino - 7.45pm (BT Sport Extra)

Saturday 18 October: Roma v Chievo - 5.15pm (BT Sport 2)

Saturday 18 October: Sassuolo v Juventus - 7.30pm (BT Sport 1)

Sunday 19 October: Fiorentina v Lazio - 11.30am (BT Sport 1)

Sunday 19 October: Verona v AC Milan - 2pm (BT Sport 1)

Sunday 19 October: Inter v Napoli - 7.45pm (BT Sport 1)

Monday 20 October: Genoa v Emploi - 7.45pm (BT Sport 1)

Saturday 25 October: Sampdoria v Roma - 7.30pm (BT Sport 1)

Sunday 26 October: Juventus v Palermo - 2pm (BT Sport 2)

Sunday 26 October: Napoli v Verona - 5pm (ESPN)

Sunday 26 October: AC Milan v Fiorentina - 7.45pm (BT Sport 1)

Sunday 28 October: Sassuolo v Empoli - 7.45pm (BT Sport 2)

Wednesday 29 October: Genoa v Juventus - 7.30pm (BT Sport 1)

Wednesday 29 October: Cagliari v AC Milan - 7.45pm (BT Sport 1)

Thursday 30 October: Verona v Lazio - 7.30pm (BT Sport 1)

 

Ligue 1

Sunday 5 October: Lyon v Lille - 4pm (ESPN)

Sunday 5 October: Saint-Etienne v Toulouse - 1pm (BT Sport Extra)

Sunday 5 October: Paris Saint-Germain v Monaco - 8pm (BT Sport 2)

Friday 17 October: Lens v PSG - 7.30pm (ESPN)

Sunday 19 October - TBC - 1pm (BT Sport Extra)

Sunday 19 October: Montpellier v Lyon - 8pm (BT Sport 2)

Friday 24 October - TBC - 7.30pm (BT Sport Extra)

Saturday 25 October - TBC - 7pm (BT Sport Extra)

Sunday 26 October - TBC - 1pm (BT Sport Extra)

Sunday 26 October: TBC - 4pm (ESPN)

Sunday 26 October: TBC - 8pm (BT Sport 2) 

Friday 31 October: TBC - 7.30pm (ESPN)

 

Bundesliga

Friday 3 October - Hertha Berlin v Stuttgart - 7.30pm (BT Sport Extra)

Saturday 4 October: Kaiserlautern v Karlsruher - Midday (BT Sport 1)

Saturday 4 October: Eintracht Frankfurt v Cologne - 5.30pm (BT Sport 1)

Sunday 5 October: Borussia Monchengladbach v Mainz - 4.30pm (BT Sport 1)

Sunday 5 October: Wolfsburg v Augsburg - 7.30pm (BT Sport 1)

Saturday 18 October: Schalke v Hertha Berlin - 5.30pm (BT Sport 1)

Sunday 19 October: Hamburg v Hoffenheim - 2.30pm (BT Sport 2)

Sunday 19 October: Paderborn v Eintracht Frankfurt - 4.30pm (BT Sport 1)

Friday 24 October:  Werder Bremen v Cologne - 7.30pm (ESPN)

Saturday 25 October: Bayer Leverkusen v Schalke - 5.30pm (BT Sport 1)

Sunday 26 October: Wolfsburg v Mainz - 2.30pm (BT Sport 1)

Sunday 26 October: Borussia Monchengladbach v Bayern Munich - 4.30pm (BT Sport 1)

Tuesday 28 October: St Pauli v Borussia Dortmund (German Cup) - 7.30pm (BT Sport 1)

Friday 31 October: Schalke v Augsburg - 7.30pm (BT Sport 2)

 

German Cup

Wednesday 29 October - TBC - 7.30pm (BT Sport Extra)

 

UEFA Europa League

Thursday 2 October: Dynamo Moscow v PSV Eindhoven - 4pm (BT Sport 2)

Thursday 2 October: Slovan Bratislava v Napoli - 5.30pm (BT Sport 1)

Thursday 2 October: Celtic v Dinamo Zagreb - 8pm (BT Sport 1)

Thursday 2 October: Wolfsburg v Lille - 6pm (BT Sport 2)

Thursday 2 October: Inter Milan v Quarabag  - 8pm (BT Sport 2)

Thursday 23 October: TBC - 5.30pm (BT Sport 1)

Thursday 23 October: TBC - 7.30pm (BT Sport 1)

Thursday 23 October: TBC - 6pm (ESPN)

Thursday 23 October: TBC - 8pm (ESPN)

 

Barclays U21 Premier League

Tuesday 14 October: Norwich City U21 v Tottenham U21- 7.30pm (BT Sport 1)

 

A-League

Friday 10 October: Melbourne Victory v Western Sydney Wanderers - 9.30am (BT Sport 1)

Saturday 11 October: Central Coast Mariners v Newcastle Jets - 7am (BT Sport 1)

Saturday 11 October: Sydney FC v Melbourne City - 9.30am (BT Sport 1)

Sunday 12 October: Brisbane Roar v Adelaide United - 7.15am (BT Sport 1)

Tuesday 16 October: Tuggeranong v Melbourne Victory (Australian FA Cup) - 10.30am (BT Sport 1)

Friday 17 October: Adelaide United v Melbourne Victory - 9.30am (BT Sport 1)

Saturday 18 October: Central Coast Mariners v Wellington Phoenix - 7am (ESPN)

Saturday 18 October: Sydney FC v Western Sydney Wanderers - 9.30am (ESPN)

Sunday 19 October: Melbourne City v Newcastle Jets - 5am (BT Sport 1)

Sunday 19 October: Perth Glory v Brisbane Roar - 7am (BT Sport 1)

Friday 24 October: Brisbane Roar v Sydney FC - 10am (BT Sport 2)

Saturday 25 October: Melbourne Victory v Melbourne City - 9.30am (ESPN)

Sunday 26 October:  Adelaide United v Perth Glory - 6am (BT Sport 1)

Friday 31 October: Melbourne City v Adelaide United - 8.30am (BT Sport 1) 

 

Brasileirao

Saturday 4 October: Cruzeiro v Internacional - 11.30pm (BT Sport 1)

Sunday 12 October: TBC - 8pm (BT Sport 1)

Sunday 19 October - TBC - 8pm (BT Sport Extra)

Sunday 26 October - TBC - 8pm (BT Sport Extra)

Not a BT Sport subscriber? Find out how to get BT Sport 1, BT Sport 2 and ESPN at bt.com/sport